نقشه برداری هوایی (فتوگرامتری)

دوره های نقشه برداری هوایی + قیمت خدمات فتوگرامتری 1402

نقشه برداری هوایی یا همان فتوگرامتری یکی از مباحثی می‌‌باشد که هر مهندس نقشه برداری که در این زمینه فعالیت می‌کند باید در مورد آن بداند. در این صفحه از وبسایت مسترپی سعی کرده ایم تا تمامی سوالات شما را به صورت کامل و جذاب پاسخ دهیم. پس مطالعه این صفحه میتواند تا حد زیادی شما را آگاه تر کند.

 نرم افزار‌های طراحی پرواز، نرم افزار‌های پردازش تصویر، تکنیک‌های پرواز، همه چیز درباره نقاط کنترل و مثلث بندی هوایی را در صفحه نقشه برداری هوایی آکادمی مسترپی دنبال کنید

نقشه برداری هوایی

صفر تا صد نقشه برداری هوایی ( فتوگرامتری ) در قالب سوالات پرتکرار

نقشه برداری هوایی به معنای استفاده از پهپاد یا همان هلی شات یا هواپیمای بدون سرنشین (کوادکوپتر) برای جمع‌آوری داده‌های مکانی و اطلاعاتی از مناطق مختلف است. این فرآیند شامل استفاده از دوربین‌ها، سنسورها و تجهیزات دیگر برای جمع‌آوری تصاویر و داده‌های مکانی از زمین می‌باشد.

این داده‌ها سپس برای تهیه نقشه‌های مختلف، مانند نقشه‌های توپوگرافی، نقشه‌های مصور، نقشه‌های سه‌بعدی و غیره استفاده می‌شوند. از این روش برای کاربردهای مختلفی مانند مدیریت منابع طبیعی، مانیتورینگ محیط زیست، برنامه‌ریزی شهری و ساختمانی، کشاورزی و غیره استفاده می‌شود. صفر تا صد نقشه برداری هوایی و نرم افزار های مرتبط با آن را در سایت آکادمی آموزشی مسترپی جستجو کنید.

اول باید به افرادی اشاره کرد که درس و علم نقشه برداری را به صورت آکادمیک گذرانده اند. این دوره ها مناسب این افراد بوده و آن ها را به بازارکار نزدیک می کند. این حوزه با توجه به شرایط منطقه ای پروژه های نقشه برداری، نیاز به روحیه قوی و تحمل شرایط سخت و کوهستانی  را دارد. پس اگه به حوزه پهپاد و این تکنولوژی علاقه داری، میتونی هم علاقه و هم درآمدت رو با هم داشته باشی!!!

اگر تا الان در حوزه های سختی مثل معدن و حریم بستر رودخانه به روش زمینی نقشه برداری میکردی و یا وسعت پروژه هات بزرگ شده، حتما تکنیک نقشه برداری با پهپاد رو جدی بگیر.

یک نکته دیگه!!! یکی از مراحل نقشه برداری هوایی بحث پردازش تصاویر و دیتا ها است. با توجه به دقت و ظرافت این کار، به نظر می رسد که خانم ها در این حوزه میتوانند موفق باشند. در این صفحه، صفر تا صد نقشه برداری هوایی تولید محتوا شده است و شما با توجه به نیازتون دورتون رو انتخاب می کنید.

دانشگاه های زیر نقشه برداری در گرایش فتوگرامتری را ارائه می دهند:

فتوگرامتری دانشگاه تهران

دانشگاه تهران

صفحه دانشکده نقشه برداری دانشگاه تهران

ایمیل دانشکده نقشه برداری:  geospatialeng@ut.ac.ir

شماره تماس گروه:   88008841-021

————————————————————————————-

فتوگرامتری خواجه نصیر

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

صفحه دانشکده نقشه برداری دانشگاه خواجه نصیر

ایمیل دانشکده نقشه برداری:  info_geo@kntu.ac.ir 

شماره تماس گروه:  88877071-021

————————————————————————————-

فتوگرامتری شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

صفحه دانشکده نقشه برداری دانشگاه شهید بهشتی

ایمیل دانشکده نقشه برداری:  Civil [at] sbu.ac.ir

شماره تماس گروه:  02173932420

————————————————————————————-

فتوگرامتری اصفهان

دانشگاه اصفهان

صفحه دانشکده نقشه برداری دانشگاه اصفهان

ایمیل دانشکده نقشه برداری:  Civil@trn.ui.ac.ir

شماره تماس گروه:   031-37935085

————————————————————————————-

فتوگرامتری دانشگاه انوشیروان بابل

دانشگاه انوشیروان بابل

صفحه دانشکده نقشه برداری دانشگاه انوشیروان

ایمیل دانشکده نقشه برداری:  civildept@nit.ac.ir 

شماره تماس گروه:   35501500-011

————————————————————————————-

فتوگرامتری دانشگاه تفرش

دانشگاه تفرش

صفحه دانشکده نقشه برداری دانشگاه تفرش

ایمیل دانشکده نقشه برداری:

شماره تماس گروه:   9-36241258-086

 

علم نقشه برداری هوایی، مورد نیاز مجموعه هایی است که با اطلاعات مکانی سر و کار دارند. اطلاعات مکانی شامل انواع نقشه ها، توپوگرافی، تصاویر هوایی و انواع مدل سه بعدی می باشد.

از مجموعه هایی که به اطلاعات مکانی نیاز دارند، می توان به ادارات ثبت، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، شهرداری ها، آبخیزداری ها و معادن اشاره کرد.

افراد فعال در حوزه معماری و تولید انیمیشن و بازی نیز به تازگی به جمع مشتریان این حوزه وارد شده اند. بنابراین یادگیری نقشه برداری هوایی با پهپاد، می تواند پل ارتباطی شما با بازار های کاری گفته شده باشد.

تعرفه خدمات نقشه برداری

پیش از شروع مباحث تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی ، این را اضافه می کنیم که لیست تمامی دوره های مربوط به نقشه برداری هوایی در سمت پایین تر صفحه موجود می باشد.

ای مبحث را این طور شروع  می کنیم که، در هر صنفی قیمت های مصوبی برای خرید و فروش یا ارائه خدمات وجود دارد. تعرفه خدمات نقشه برداری هم از این موضوع مستثنا نیست. مهندسی نقشه برداری به عنوان یک شغل، ارائه دهنده خدمات است و در این صنف، سازمان نقشه برداری کشور وظیفه قیمت گذاری خدمات را بر عهده دارد. هر ساله سازمان نقشه برداری با بررسی شرایط اقتصادی و پارامتر های دیگر تعرفه خدمات نقشه برداری را منتشر میکند. با توجه به تنوع خدمات و شرایط جغرافیایی ، تعرفه خدمات نقشه برداری باید تغییر کند که به طور مفصل سازمان این موارد را بررسی کرده است.

پارامتر های تعیین کننده در هزینه خدمات نقشه برداری هوایی

در مهندسی نقشه برداری این طور میتوان گفت که پنج نوع خدمات اصلی و تعدادی زیر شاخه عمومی وجود دارد. خدمات اصلی شامل ایجاد شبکه های مختصاتی(بنچ مارک)، برداشت، تبدیل و ترسیم، تحلیل و پیاده سازی می باشد. حالا با توجه به نوع اجرای این پنج عامل ،تعرفه خدمات نقشه برداری تغییر میکند . به طور مختصر هر یک از این موارد با هم بررسی می‌کنیم :

تعرفه نقشه برداری هوایی برای ایجاد شبکه های مختصاتی

هرمنطقه ای که قرار هست خدمات نقشه برداری در آن ارائه شود باید سیستم مختصات دقیقی را داشته باشد. از این رو با توجه به درخواست کارفرما و صلاح دید مهندسین نقشه بردار یکی از سه شبکه ماندگار یا اصلی یا فرعی باید در منطقه اجرا و پیاده سازی شود. یا توجه به شبکه انتخابی باید شرایط استاندارد آن را در نظر گرفت. این شبکه میتواند از جنس بتن باشد و در دو سایز مختلف ساخته و اجرا شود و یا میتواند به صورت حکاکی بر روی سنگ های بزرگ باشد. هم‌‌‌چنین می توان از پلاک های فلزی استفاده کنند و یا صرفا به صورت مارکر(نشانه گذاری) در جایی زده شود. با توجه به تعداد نقاط این شبکه و نوع شبکه و نحوه اجرای شبکه و توپوگرافی منطقه و ضریب سختی منطقه، تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی و زمینی مختلفی وجود دارد که سازمان نقشه برداری به طور دقیق این موارد را محاسبه کرده و در تعرفه خدمات نقشه برداری در اختیار مهندسین قرار داده است. تعرفه نقشه برداری هوایی هر ساله از طرف سازمان نقشه برداری منتشر می شود. شما می توانید تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی 1402 را در مشاهده کنید.

هزینه خدمات نقشه برداری هوایی و زمینی در قسمت برداشت

در نقشه برداری ، برداشت به روش های زمینی، فتوگرامتری برد کوتاه زمینی ، فتوگرامتری برد کوتاه پهپادی ، فتوگرامتری هوایی ، سنجش از دور فضایی و هیدروگرافی انجام می شود. حال با توجه به نوع برداشت، قیمت و تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی و یا زمینی تغییر خواهد کرد. یکی از مواردی که در تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی و زمینی وجود ندارد و در حال حاضر بین نقشه برداران مورد بحث است، این است که در هر روش می‌‌توان از تجهیزات مختلفی با تکنولوژی های ساخت متفاوت استفاده کرد و این در تعرفه خدمات نقشه برداری قید نشده است که طی چندین جلسه سازمان نقشه برداری ، شفاف سازی های لازم را انجام داد. شفاف سازی های صورت گرفته از جانب سازمان نقشه برداری، به تغییر قیمت تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی و زمینی منجر نشده است.

تعرفه خدمات نقشه برداری در مرحله تبدیل و ترسیم های پس از برداشت

بعد از برداشت اطلاعات مختصاتی هر منطقه، آن را باید در غالب خروجی قابل فهم در اختیار کارفرما قرار داد. از این رو به طور کل دو دسته خروجی وجود دارد که یکی نقشه برای دیتاهای مسطحاتی  و دیگری منحنی میزان برای نمایش ارتفاع است.

روش های تبدیل ترسیم میتواند به صورت دو بعدی برای برداشت های زمینی هوایی و سه بعدی یا همان برجسته بینی برای دیتاهای هوایی باشد. تعرفه نقشه برداری هوایی و زمینی برای ارائه خدمات تبدیل و ترسیم با توجه به لژاندر درخواستی و روش مورد استفاده و درصد تراکم منطقه و نوع ارائه به صورت پلاکی یا شیت بندی یا یکپارچه متفاوت می باشد. با توجه این پارامتر ها و در نیاز های شما در پروژه های مختلف، تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی متغیر خواهد بود. بنابراین هیچ ویسایتی نمی‌تواند ادعا کند که هزینه نقشه برداری هوایی را به صورت مشخص در سایت و یا پایگاه خبری خود درج نموده است. پس پیشنهاد می شود که مطالب تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی مسترپی را مطالعه کنید که با قیمت گذاری ها در حوزه تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی آشنا شوید. هم‌چنین باید تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی سازمان نقشه برداری را هم مطالعه کنید، آنگاه با دانش کافی به یک و یا چند شرکت ارائه خدمات نقشه برداری تماس گرفته و با دانش کافی در مورد هزینه نقشه برداری هوایی با شرکت مورد انتخاب، صحبت کنید. مسترپی می تواند مشاوره شما در این مسیر باشد و تعرفه ها و هزینه نقشه برداری هوایی و زمینی را با در نظر گرفتن شرایط پروژه شما، اعلام و اجرا کند.

هزینه خدمات نقشه برداری هوایی و زمینی در قسمت تحلیل

در خیلی از موارد کارفرما از شما نقشه و یا منحنی میزان نمی‌‌خواهد، بلکه با توجه به یکسری پارامتر از شما مشاوره های موقعیتی و تحلیلی می‌خواهد. برای مثال شرکت های مخابراتی برای مکان گزینی صحیح دکل های مخابراتی خود، نیاز به مشاوره و تحلیل نقشه برداران داشتند تا با استفاده از وضعیت منطقه و محدوده پوشش دکل های مخابراتی، با کمترین تعداد دکل بتوانند بالاترین سطح آنتن دهی را داشته باشند. یا در پروژه های مدیریت بحران و سیل با بررسی شیب و عمیق رودخانه ها و دبی آب بتواند سیل را در فصول پر بارش تحلیل کرده و قبل از حادثه، تدابیر مورد نیاز را داشته باشند. تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی در این سطح که به صورت تحلیل آمار و مشاوره ای دارد نیز، از جمله سایر هزینه های نقشه برداری هوایی می باشد.

در کل این نوع از خدمات مورد نیاز ادارت ثبت ، شهرداری ها ، جهاد کشاورزی ، آبخیزداری ، صنعت معدن تجارت و غیره است .

به دلیل تنوع و گستردگی خدمات تحلیلی ، فقط برای بخشی از آنها تعرفه خدمات نقشه برداری اعلام شده است و ما بقی آن با توافق دو طرف انجام خواهد شد. نکته فوق یک بار دیگر این مطلب را روشن می کند که تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی به صورت صد در صد از پیش تعیین شده نبوده و بین کارفرما و تخصص، توافقی حول محوریت سازمان نقشه برداری می باشد.

تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی در مرحله پیاده سازی

خدمات پیاده سازی بسیار تخصصی و محدود به تجهیزات و کاملا شخص محور هست، یعنی به نیرویی انسانی نیاز مند است، حال تعداد نیروی حاضر در مححل پروژه، میزان تخصص آن نیرو می تواند به هزینه نقشه برداری هوایی پرداختی اضافه کند. تعرفه خدمات نقشه برداری در مرحله پیاده سازی با توجه به نوع پروژه تغییر خواهد کرد. برای مثل پیاده سازی حدود زمین برای ادارات مختلف و دلایل مختلف ، پیاده سازی جاده و حدود آن، پیاده سازی حدود معادن، پیاده سازی های صنعتی و ساختمانی ، پیاده سازی چاله های انفجاری ، پیاده سازی راستا و دهانه تونل ها مخصوصا مترو و غیره. در این بخش توصیه می شود که کیفیت را فدای کمیت نکنید. حضور نیروی متخصص در محل پروژه و یا تهیه و اجاره تجهیزات با کیفیت، شاید منجر به افزایش هزینه نقشه برداری هوایی شود، ولی مانع تولید خروجی بی کیفیت و حتی انجام مجدد پروژه و از همه مهمتر صرفه جویی در زمان خواهد شد. بدین ترتیب این حوزه دارای تعرفه خدمات نقشه برداری هوایی ثابتی نبوده و با توجه به اینکه شما با کدام دلال و یا متخصص کار بلد دیدار کنید و آن افراد بخواهند از چه تجهیزات بی کیفیت و یا با کیفیتی استفاده کنند، متغیر حول محوریت سازمان نقشه برداری خواهد بود.

سه پارامتر در تعرفه نقشه برداری هوایی و زمینی وجود دارد که در قیمت دهی خدمات بالا تاثیر گذار هستند.

  • مقیاس درخواستی کارفرما یا همان دقت برداشت و پیاده سازی
  • نوع توپوگرافی منطقه
  • ضریب سختی منطقه

پارامتر مقیاس بر روی دقت و حجم برداشت تاثیر بسازی می‌گذارد و اگر پروژه ای دقت بالاتر بخواد هم نیاز به برداشت دقیق تر و هم تبدیل و ترسیم دقیق تر دارد. در خیلی از موارد این پارامتر مشخص می‌کند که تعداد نیرو نیاز است و با چه تجهیزاتی می توان کار کرد که در نهایت سازمان نقشه برداری با توجه به این موارد به تفکیک تعرفه خدمات نقشه برداری مختلفی را اعلام کرده است.

پارامتر توپوگرافی و جنس خاک و صعب العبور بودن منطقه در تعرفه نقشه برداری هوایی و زمینی بسیار تاثیر گذار است که ضریبی برای آنها در نظر گرفته شده است.

پارامتر ضریب سختی منطقه به این معناس که هر یک از استان ها و شهر های کشور با توجه به امکاناتی که دارند و وضعیت بافت شهری خود، کار کردن در آن ها سختی های خاص خود را دارند . از این رو در انتهای تعرفه نقشه برداری هوایی و زمینی، ضریب سختی منطقه برای کلیه استان ها و شهر ها نوشته شده است که باید در در تمامی پارامتر های بالا ضرب شود.

ناگفته ها در قیمت دهی و هزینه نقشه برداری هوایی

یکی از پارامتر هایی که در تعرفه نقشه برداری هوایی با شفافیت از آن یاد نشده حجم یا وسعت پروژه است که مطمئنا روی هزینه نقشه برداری هوایی تاثیر می‌گذارد.

پارامتر دوم نحوه پرداخت کارفرما در قیمت دهی تاثیر میگذارد و واقعا عامل مهمی می باشد.

شما میتوانید از تعرفه نقشه برداری هوایی با در نظر گرفتن تمامی پارامتر های گفته شده هزینه ارائه خدمات خود را محاسبه کنید، این عدد به عنوان قیمت مصوب صنف نقشه برداران می باشد. اما با توجه به نوع کارفرما و شرایط فعلی اقتصادی این اعداد متفاوت خواهد بود. مسترپی آماده ارائه مشاوره به شما برای اجرا و پیاده پروژه هایی نقشه برداری هوایی درر سراسر کشور می باشد.

دوره های حضوری نقشه برداری هوایی

جهت مشاهده همه دوره های نقشه برداری هوایی مسترپی، بر روی گزینه مشاهده همه کلیک کنید

اپراتور پهباد نقشه بردار

دوره حضوری پنج روزه اپراتور نقشه برداری به همراه گواهی نامه پهباد از سازمان هواپیمایی کشوری
مشاهده و ثبت نام

سیلابس آزاد

دوره فشرده و تضمینی سه ماه و سه روز آکادمی آموزشی مسترپی
مشاهده و ثبت نام

مهاجرت

دوره سه ماه و پنج روز آکادمی آموزشی مسترپی ویژه مهاجرت کاری
مشاهده و ثبت نام
نقشه برداری هوایی
زبان ساده و آسان
دوره های نقشه برداری هوایی
آپدیت دوره ها
صفر تا صد نقشه برداری هوایی
فایل های کامل تمرین
نقشه برداری هوایی
مناسب بازار کار
دوره جامع فتوگرامتری پهپاد مبنا
پشتیبانی کامل مدرس
پهپاد DJI مدل MATRICE300-RTK

پهپاد DJI مدل MATRICE300-RTK

اطلاعات بیشتر
پهپاد DJI مدل Phantom4ProV2.0

پهپاد DJI مدل Phantom4ProV2.0

اطلاعات بیشتر
کوادکوپتر P4 Multispectral

کوادکوپتر P4 Multispectral

اطلاعات بیشتر
پهباد DJI مدل Mavic3 Enterprise Series

پهباد DJI مدل Mavic3 Enterprise Series

اطلاعات بیشتر